Balon Balığının Kullanım Alanları Nelerdir?

Balon Balığının Kullanım Alanları Nelerdir?

Zehirli ve tehlikeli bir tür olan balon balığı, son zamanlarda Akdeniz kıyılarında da görülmeye başlandı. Türkiye’den İtalya’ya kadar geniş bir havzada yayılan bu balık türü, her ne kadar habibata zarar veriyor olsa da, başta tıp ve savunma sanayi olmak üzere birçok kullanım alanına sahip. Dolayısıyla, balon balığı istilası bazı durumlarda bir fırsata dönüşebilir.

Tetrodotoksin Nedir?

Balon balığının vücudundaki zehir tetrodotoksin (TTX) olarak adlandırılır. Dünyanın en güçlü denizel kaynaklı zehri olan tetrodotoksinin etkisi siyanürden 1200, morfinden ise 3bin kat daha güçlüdür. Diğer birçok deniz canlısında pişirince etkisiz hâle getiren zehirler bulunsa da, bu durum tetrodotoksin için geçerli değil.

Tetrodotoksin, panzehiri olmayan bir zehirdir. Büyük mavi halkalı ahtapotlarda ve bazı semender türlerinde de görülse de, balon balığının vücudundaki zehir oranı diğerlerine göre oldukça yüksektir. Bu madde, kullanım alanları sebebiyle oldukça pahalıdır.

Tetrodotoksin Nerelerde Kullanılır?

Türkiye’de balon balığı ve tetrodotoksin alanında yapılan çalışmalar yetersiz olsa da, ABD ve Çin gibi ülkelerde, özellikle ilaç sektöründe ciddi araştırmaların yapıldığı biliniyor. Nitekim bu zehrin morfinden ve siyanürden 3000 kat daha etkili olması, onu kanser araştırmaları için önemli bir madde hâline getiriyor. Kanser ağrılarını dindirmek için kullanılan bazı ilaçlarda TTX içeriğine rastlandığı bilinmekte. Balon balığı ve TTX konusunda Türkiye’deki en kapsamlı araştırma, 2016 yılında Çukurova Üniversitesi’nde yürütüldü.

Türkiye’deki Araştırma Sonuçları

Çukurova Üniversitesi’nden bilim adamlarının yaptığı araştırmanın öncesinde, balon balığıyla ilgili çeşitli araştırmalar yapıldı. Ancak bu araştırmalar genellikle balon balığının bölgedeki balıkçılığa verdiği zararın önlenmesi üzerineydi. Çukurova Üniversitesi’nin 2016 yılında gerçekleştirdiği araştırma, balon balığının çeşitli alanlarda kullanılabileceğini ortaya koydu.

Söz konusu araştırmada balon balıklarının kesinlikle tüketilmemesi gerektiği belirtilip habibata verdiği zararlar ortaya konurken, zehirin ilaç sanayisine kazandırılabileceği de belirtildi. 1 gramı 1 milyon avro gibi bir fiyata satılan bu zehrin günümüzde bağımlılık tedavisinde kullanıldığı ve yoğun etkisi sayesinde ağrı kesici özelliğine sahip olduğu biliniyor. Söz konusu araştırma sonucunda bu zehrin kullanım alanları arttırılabilir.

Sonuç olarak, balon balığı her ne kadar tehlikeli bir tür olsa da, vücudundaki zehir geniş bir kullanım alanına sahip. Balon balığı zehrinin endüstriyel alanda kullanılmasına yönelik tesislerin kurulumu ve teşviği yakın zamanda KOSGEB gibi tarım destekleme projelerinin kapsamına alınabilir.

Bu Yazıyı Paylaşın :