Bu Yıl Bal Üretiminde Artış Olacak

Bu Yıl Bal Üretiminde Artış Olacak

Türkiye Arı Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Ziya Şahin, yaptığı açıklamada Türkiye’nin yıllık 110 bin ton bal ürettiğini ve bu sayede dünyanın ikinci büyük bal üreticisi olduğunu belirtti. Devam eden açıklamada Şahin, “Arı ve bal üretiminde Türkiye, dünya ülkeleri arasında önemli konuma sahiptir. Sektör olarak şubat ve mart aylarında bir kuraklık yaşadık. Bu yıl bal olmayacak diye çok endişelendik. Özellikle arıların kışlatma dönemindeki şubat ve mart aylarında çok kurak bir dönem yaşadık ancak nisan ve özellikle mayıs aylarında yağan yağmurlar bizleri çok sevindirdi” ifadelerini kullandı.  

Yüksek rekolte beklentisi

Şubat ve Mart aylarındaki kuraklıktan sonra yağan yağmurların bal üreticilerini sevindirdiğini vurgulayan Şahin, "Özellikle Orta ve Doğu Anadolu bölgelerimizde çok iyi yağışlar aldık. Şu anda gerçekten bizim arzu ettiğimiz seviyede yağışlar aldık. Artık bir kaygımız yok. Çiçek balı ve yüksek yayla ballarında hiç kaygılı değiliz. Ülkemizde bu sene fazlasıyla bal olacak. Beklentilerimizin de üzerinde bal rekoltesi fazlasıyla olacaktır." diye konuştu.

Yağışların devam etmesi halinde çiçek balı ve yüksek yayla balının dışında çam balında da rekoltenin istenilen seviyede olacağını anlatan Şahin, açıklamasına şöyle devam etti:

"Çam balında da rekolte açısında hiçbir endişemiz yok. Ülkemizde Antalya'dan başlayıp Muğla'yı da içine alarak İzmir'e kadar yoğun bir çam balı üretimi gerçekleşiyor. Fazlasıyla çam balı üretileceğini ümit ediyoruz çünkü çam ağaçları da yeterince yağışını aldı. Eğer ki temmuz ayında çok kötü yakıcı bir sıcak olmazsa, böceğimiz çamda verim vermek üzereyken yanmaz ise bu sene yine çam balında rekoltenin üzerine çıkacağız."

Türkiye'de 70 bin ailenin arıcılık yaptığını anlatarak kovan başı üretimin artması gerektiğini kaydeden Şahin, "Kovan sayımız her yıl artmasına rağmen bal veriminde düşüş yaşıyoruz. 2005 yılında Türkiye'de arı sayısı 4 milyon civarında iken bugün bu sayı 7 milyon 900 bin civarında ama bal alanlarımız yine 2005 yılının gerisinde. Bizim yapmamız gereken arı sayımızı bu seviyelerde tutup bal üretimini artırmak. Biz bal alanlarının genişletilmesini istiyoruz." diye konuştu.

 

Bu Yazıyı Paylaşın :