Şeftali Kalitesi ve Rekoltesi Yükseldi

Şeftali Kalitesi ve Rekoltesi Yükseldi

15 Haziran'da Bursa Ovası'nda hasadına başlanan ve yaklaşık yüzde 40'ı toplanan Bursa şeftalisinin fiyatı, bu yıl 1,5 liradan, nektarin ise 1 liradan işlem görüyor.

Merkez Osmangazi ilçesine bağlı Dereçavuş Mahallesi'ndeki şeftali bahçelerinde çalışan kişiler, topladıkları şeftalileri boyutlarına göre tek tek ayırıyor. Küçük şeftaliler turizm bölgelerindeki otellere gönderiliyor. Büyük şeftaliler ise market, pazarcı ve manavlar tarafından tercih ediliyor. "Suluk" diye tabir edilen şeftali türü ise meyve suyu fabrikaları tarafından satın alınıyor.

"Fiyatlar düşük"

Osmangazi Ziraat Odası Meclis Başkanı Hakan Ekim, şeftali hasadıyla ilgili yaptığı açıklamada, şeftali hasadının yüzde 40'ının tamamlandığını belirterek, "Nektarinde fiyat 1 lira, Bursa şeftalisi de 1,5 lira civarında seyrediyor. Girdilerin yüksek olması nedeniyle fiyatların düşük olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Çiftçinin para kazanamadığını da dile getiren Ekim, açıklamasına şöyle devam etti:

"Bunu da meyve suyu için verdiğimiz şeftalinin fiyatının düşük olmasına bağlıyoruz. Bundan 4 yıl önce 80 kuruşa verdiğimiz suluk şeftalinin şu anda 30 kuruşlarda seyretmesi piyasaları aşağı çekti. Market, manav ve pazar fiyatları da 4-5 liralarda seyrediyor. Burada çiftçi açısından bir haksız kazanç olduğunu düşünüyoruz. Bu konuya bir denge getirilmesini talep ediyoruz." 

"Rekolte de fiyatlar da geçen senekiyle aynı"

Bursa'da 110 bin dekarlık alanda şeftali ve nektarin üretimi yapıldığına dikkat çeken Ekim, "Şeftalide yıllık 80 bin ton üretim var. Bunun yüzde 30'u nektarin, yüzde 70'i Bursa şeftalisi. Rekolte de fiyatlar da geçen senekiyle aynı seyrediyor. Mazot, gübre, zirai ilaç gibi ana girdilerimiz yüzde 40-45 arttı. Bu da çiftçinin belini büküyor ve onları zor günlere götürüyor." diye belirtti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Bu Yazıyı Paylaşın :