TMO, Ekmek Zamları Hakkında Açıklama Yaptı

TMO, Ekmek Zamları Hakkında Açıklama Yaptı

TMO’DAN EKMEK ZAMMI AÇIKLAMASI: BUĞDAY SIKINTISI YOK

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO), yaptığı açıklamada ekmekteki fiyat artışının buğday kaynaklı olmadığını, durumun bu şekilde gündeme yansıtılmasının doğru olmadığını, buğday miktarının ülkemizde sıkıntılı bir seviyede olmadığını, sanayicilerimizin piyasadan geçen yılki fiyat seviyelerinde ürün tedarik edebildiklerini belirtti. Ayrıca son günlerde bazı basın-yayın organlarındaki buğday ekiliş ve üretiminde yüzde 8’e varan azalmalar olduğu, iklim koşullarının buğday kalitesini olumsuz etkilediği, TMO’nun alım fiyatının üreticiye yansımadığını, bunlara bağlı olarak un ve ekmek fiyatlarında artışlar olacağı gibi bilgilerin gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Türkiye’deki buğday üretiminin 21 milyon ton olmasının beklendiğini ve buğday üretiminin 19-20 milyon ton civarında olduğu dikkate alındığında, üretimin yurt içi tüketimi rahatlıkla karşılayacak seviyede olduğu da yapılan açıklamada söylendi.

Açıklamalara ek olarak, dahilde işleme rejimi kapsamında yapılan buğday ithalatının çok daha fazlasının un, makarna, bulgur, bisküvi gibi mamul madde olarak ihraç edildiğini ve bu ihracatta Türkiye’de üretilen ihraç fazlası buğdayların da kullanıldığını bildirdi.

Son olarak buğday hasadının yüzde 50 seviyesinde olduğunu ve yeni mahsul buğday alımlarının 1 milyon tona ulaştığını da belirten TMO, devam eden açıklamada şunları belirtti:

"Alımlarımız devam etmektedir. Hasat döneminde bazı bölgelerde alınan lokal yağışlar kalitede bir miktar kayba sebep olmakla birlikte ülke genelinde endişeye mahal verecek bir durum söz konusu değildir. TMO tarafından Anadolu kırmızı sert ekmeklik buğday için ton başına bin 50 lira alım fiyatı açıklanmasına rağmen ortalama alım fiyatı bin 60 lira olarak gerçekleşmiştir. Dolayısıyla TMO alım fiyatının kalite düşüklüğü sebebiyle üreticilere yansımadığı iddiası doğru değildir. TMO, sektörün önünü rahat görebilmesi için 2018 yılı ekmeklik buğday satış fiyatlarını ekim ayı için bin 100 lira olarak belirleyerek 25 Mayıs'ta açıklamıştır. TMO'nun Ekim 2017 ekmeklik buğday satış fiyatının 995 lira olduğu dikkate alındığında, bu yılki satış fiyatının geçen yıl aynı dönemin sadece yüzde 10,5 üzerinde olduğu görülmektedir. Bugün için ekmekte buğday kaynaklı bir fiyat artışının gündeme getirilmesi doğru değil. Buğdayda ülkemizde miktar olarak sıkıntılı bir durum bulunmamakta, sanayicilerimiz piyasadan geçen yılki fiyat seviyelerinde ürün tedarik edebilmektedir."

 

Bu Yazıyı Paylaşın :